Oophaga pumilio - Panama 2017

Území které obývají pralesničky drobné – Oophaga pumilio sahá podél Atlantiku od jihu Nikaraguye přes Kostariku  do Panamy. Největší diverzitu morfů však nalezneme na ostrůvcích panamského soustroví Bocas del Toro a na pevnině která jej obklopuje.  Zbarvení pumilek se na větších ostrovech liší i v rámci jednotlivých populací, které se někdy překrývají a dávají vzniknout zajímavým barevným mutacím . 

Mapa převzata od : Habla Ya Spanish Schools – www.hablayapanama.com

Centrálním ostrovem souostroví je Colón, s hlavním městečkem Bocas del Toro. Nejsnazší způsob jak se sem dostat je letadlem, ale nejlevnější je použít autobusovou linku z Panama City do Davidu a potom menším mikrobusem do Almirante. Odsud vyjíždí ve dne každou hodinu malá loď, která Vás odveze za 4 dolary až do přístavu městečka Bocas del Toro na ostrově Colón.  Tento ostrov je vhodné zvolit jako základnu, a z něj vyrážet i na několikadenní výpravy na okolní ostrovy. Je zde nejlevnější ubytování a největší možnost nákupů a dalších vymožeností civilizace. Krajina jihu ostrova je již urbanizována a i okolí centrální severojižní silnice, která spojuje městečko Bocas del Toro s osadou Bocas del Drago a pláží hvězdic – Playa de las Estrellas, je z velké části obklopeno zemědělskými usedlostmi a pastvinami.

Na tomto ostrově jsou zelené pumilky , které se občas rozdělují podle lokalit ze kterých pochází na severní morf označovaný jako „Boca del Drago“  , lokalitu z centrální části ostrova, z okolí jeskyně podle které se nazývá „La gruta“ a která plynule navazuje na východní populaci z okolí pláže Bluff.